Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Syndicate contentKwintesencja

Powrót do podstaw...

Teoria ekonomiczna w obliczu dekonstrukcji

August 26, 2012 by AndrzejG

Wraz z kryzysem kapitalizmu legły w gruzach fundamentalne założenia teorii ekonomicznej. Ekonomia jako nauka musi zostać zbudowana na nowo, jeśli chcemy, aby była użyteczna.

Blog: 
Kwintesencja

Rechot deregulacji

July 1, 2012 by AndrzejG

Komentatorzy ekonomiczni obwiniają nieostrożnie pożyczające rządy za kryzys finansowy w Europie i w USA, ale mało kto zauważa, że główną jego przyczyną jest deregulacja sektora finansowego zapoczątkowana w 1980 roku. Doprowadziła ona do tego, że gigantyczne masy pieniądza wykazują dynamikę, której nikt nie rozumie, a polityka monetarna nie panuje nad tym.

Blog: 
Kwintesencja

Niekompletna polityka gospodarcza

February 10, 2012 by AndrzejG

Wyraźny wzrost zamożności przedsiębiorstw w ubiegłym roku dokonał się dzięki podwyżce podatku VAT oraz obniżeniu kursu złotego. Jednakże ten wzrost nie został w pełni wykorzystany, co oznacza, że nasza polityka społeczno-gospodarcza nie panuje nad przepływem strumieni pieniędzy.

Blog: 
Kwintesencja

Napar z rumianku

February 7, 2012 by AndrzejG

Firma Santo Corp. opatentowała recepturę naparu rumianku z dodatkiem modyfikowanego genetycznie lubczyku. Teraz Herbapol, Zielnik Polski itd. zapłacą milionowe odszkodowania firmie Santo Corp. za podrabianie opatentowanego suszu. Wszak ich susz jest "podobny" do opatentowanego.

Blog: 
Kwintesencja

Defraudacja wolności

January 20, 2012 by AndrzejG

Rządy i korporacje znalazły obszar wspólnego interesu i razem przejmują kontrolę nad Internetem. Osiem lat temu, gdy pisałem o "Społeczeństwie poszukującym"*, była jeszcze szansa na uratowanie wolności. Dzisiaj ta szansa stopniała niemal do zera.

Blog: 
Kwintesencja

Co będzie dalej z kryzysem?

January 10, 2012 by AndrzejG

Bez rozwiązania kryzysu instytucjonalnego i politycznego rating kolejnych państw i wielkich instytucji finansowych będzie spadał, aż wreszcie okaże się, że przestanie on mieć znaczenie. I to trochę potrwa.

Blog: 
Kwintesencja

Zielona energia czy wzrost gospodarczy?

August 25, 2011 by AndrzejG

Praktycy zwracają uwagę, że energia z tzw. źródeł odnawialnych jest na ogół mniej opłacalna dla producenta, niż energia wytwarzana konwencjonalnie. Przeważnie mają rację. Z drugiej jednak strony nie budzi już dziś wątpliwości stwierdzenie, że jest korzystna dla gospodarki jako całości.

To jest jeden z wielu przypadków, które podważają iluzję, że korzyść dla przedsiębiorcy automatycznie oznacza korzyść dla gospodarki.

Blog: 
Kwintesencja

Nie uczmy przedsiębiorczości w szkołach

July 3, 2011 by AndrzejG

Pokolenie absolwentów z dyplomami profesjonalistów biznesu małego i dużego poszło na bezrobocie. Przyczyna nie tkwi w jakości nauczania, lecz w pomyśle, że przedsiębiorczości można nauczyć w szkole.

Blog: 
Kwintesencja

Zarządzanie irracjonalne

May 30, 2011 by AndrzejG

Jest jakieś wielkie kłamstwo w znanym stwierdzeniu, że „jeśli czegoś nie da się zmierzyć, nie da się również tym zarządzać”.

Blog: 
Kwintesencja

Majsterkowanie buduje nową firmę

May 15, 2011 by AndrzejG

Nowy biznes budujemy zazwyczaj wykorzystując to, co akurat mamy pod ręką. Niekiedy pod okiem majsterkowicza rozkwita także biznes dojrzały. Byle tylko nie przesadzać z nowatorstwem.

Blog: 
Kwintesencja

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes