Zapraszamy
Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...
Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy
Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...
Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy
Tak swego czasu nazwał moich zwolenników „bezpiecznik” (osoba zawodowo zajmujące się bezpieczeństwem w firmach) jednej z większych korporacji amerykańskich.
Grzegorz Krzemiński
Otóż nazwa powstała od analizy PEST. Według mnie/.../
Przecież w firmach zarządzanych w oparciu o normy ISO serii 9000 elementy analizy PEST znajdują się w zupełnie innych miejscach. Na przykład czynniki prawne i polityczne (P w analizie PEST) znajdują się w wykazie aktów prawnych dla danego procesu.
Zakon Pestariuszy jest wielki. Spory odłam można spotkać na Wyspach Brytyjskich, choć ich „wyznanie” jest trochę inne. Mianowicie do normalnej analizy PEST dokładają dwa czynniki – L (legal) prawo i E (enviromental) środowisko. Właściwie nie jest to rozszerzenie, lecz wydzielenie z innych grup tych dwóch czynników. Odłam brytyjski jest silny. Wydał zalecenie korzystania z analizy PEST w swojej Pomarańczowej Księdze (The Orange Book), która stała się standardem w dziedzinie bezpieczeństwa dla organizacji rządowych.
Dlaczego właśnie ta analiza o charakterze strategicznym /.../
Czas na podsumowanie. System bezpieczeństwa powinien wynikać z działalności firmy, charakteru produkcji, świadczonych usług, organizacji itp. Pełna zgoda. Ale z tego wynika /.../
/.../ można zbudować trwalszą przewagę konkurencyjną firmy. W idealnym przypadku chodziłoby o planowanie uwzględniające razem czynniki konkurencyjności i czynniki bezpieczeństwa. Tę tezę postaram się uzasadnić w dalszych częściach „serialu”.
UWAGA: W załączniku znajduje się dokumentacja standardu "Pomarańczowa Księga", o tórym pisze Autor.
Pełen test artykułu znajduje się w elektronicznym wydaniu Business Dialog Bulletin.
Attachment | Size |
---|---|
Pomarańczowa Księga | 462.02 KB |