Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Z kryzysem się zderzymy czy tylko lekko nas podgryzie?

April 19, 2019 by Anonimowy

Dobrze byłoby wiedzieć, jak bardzo gorszych czasów się spodziewać i kiedy. Informacje, plotki i dane są niejednoznaczne. Czy są jakieś wiarygodne źródła? Kolega na spotkaniu Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” rzucił: siada obrót paletami, to niechybny znak, że gospodarka tąpnie. Wierzyć w ten znak?
Możemy polegać na tych przesłankach oceny gospodarki, na których polegaliśmy w poprzednich latach? Popatrzmy.
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłym wzroście w gospodarce, w marcu 2019 roku spadł o 0,9 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego. Jednocześnie Standard & Poor's utrzymał rating Polski. Mniej więcej w tym samym momencie CEO i Rezerwa Federalna USA, w odpowiedzi na rosnące ryzyko globalne, wstrzymała podwyżki stóp procentowych. Gorzej prezentowały się w Polsce zamówienia w przemyśle, gdzie roczny spadek wyniósł aż ponad 8 proc. choć produkcja spadła nieco mniej. Gorzej wypadły dane o handlu zagranicznym. W skali roku mamy wzrost ponad 2 proc., ale wynika to głównie ze słabego 1 kwartału. Spada eksport o ponad 1 proc. I to już któryś z kolei spadek w ciągu ostatnich miesięcy … Jak pytamy i badamy to coraz więcej przedsiębiorców i menedżerów przyznaje, że dotykają ich mniejsze lub większe opóźnienia w płatnościach od kontrahentów, a ubezpieczyciele podnoszą stawki, gdyż jak wynika z ich raportów coraz większą bolączką są problemy z wypłacalnością. Jednocześnie rośnie rynek usług prepaid i cash back.
Takich informacji  - powalających na dowolną interpretację – jest coraz więcej, opinii, na których można by się oprzeć, bo jednoznacznie na coś wskazują – coraz mniej.
Według mnie informacje o koniunkturze są ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsza jest informacja, na ile polskie firmy są tak zorganizowane, że przyjmą i przetrwają – a nawet wykorzystają jako szansę – osłabienie koniunktury czy wręcz kryzys. Jest to pytanie o jakość zarządzania, poziom automatyzacji, poziom intelektualny i profesjonalny specjalistów i menedżerów. Dopiero w tym kontekście pytanie o przyszłą koniunkturę zyskuje odpowiednią rangę. A odpowiedź jaka będzie ma tylko takie znaczenie, że oznacza wybór odpowiedniego scenariusza postępowania, a nie istnienie lub nieistnienie zagrożenia „być albo nie być”.
A na koniec inspiracja:
Brak umiejętności przewidywania, niechęć do działania wtedy, gdy byłoby ono proste i skuteczne, brak jasności myślenia, chaotyczność proponowanych rozwiązań, dopóki nie pojawi się zagrożenie, dopóki instynkt samozachowawczy nie uderzy na alarm – to cechy, które sprawiają, że historia bez końca się powtarza. Winston Churchill

W blogu Spostrzeżenia 04/19/2019 - 10:50 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes