Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Złudne cyfrowe zacofanie państwa

January 9, 2019 by Anonimowy

W ostatnich dniach ub. roku Grażyna Piotrowska-Oliwa, szefowa polskiego Virgin Mobile napisała:
"Z perspektywy managera będącego zarówno po stronie prywatnego, jak i publicznego sektora widzę (i to nie będzie odkrycie), że jesteśmy daleko w tyle w cyfryzacji administracji państwowej. Podpis elektroniczny, pomimo upływu wielu lat od jeo wprowadzenia, w zasadzie nie istnieje. E-dokumenty nie spełniają do końca swojej roli, profil zaufany nie sprawdza się zwłaszcza, gdy jest najbardziej potrzebny. Najlepszym przykładem była rejestracja wyborców przy ostatnich wyborach, a tego typu zajścia można mnożyć. Patrząc na tempo, w jakim inne państwa wprowadzają e- usługi dziwi to jeszcze bardziej, gdyż mamy najbardziej zdigitalizowaną bankowość w Europie, a nawet na świecie." 
Słuszne spostrzeżenia, ale..... nie wyczerpują wszystkiego, co można powiedzieć o cyfryzacji polskiej administracji. Ta część administracji, która zajmuje się obsługą i kontrolą podatników będących przedsiębiorstwami, jest perfekcyjnie zinformatyzowana, z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji. 
Oj, bardzo może się zdziwić podatnik, liczący na niekompetencję lub zacofanie cyfrowe fiskusa. Urzędnicy, którzy przyjdą do niego na kontrolę będą wiedzieć nie tylko wszystko o nim, nie tylko wszystko o jego kontrahencie, ale wszystko o kontrahentach tego klienta, i wszystkie powiązania między tymi wszystkimi transakcjami będą dla nich widoczne.
Taki poziom cyfryzacji administracji państwowej można uważać za cokolwiek stresujący, bo wszak nie jesteśmy jednak pewni, czy ta technologia jednak dobrze odczytuje nasze intencje i nasze transakcje, ale jest to też błogosławieństwem dla naszego biznesu. Prawda, że jest to błogosławieństwo nieco perwersyjne, bo doprawione strachem, jednak daje szanse, że i nasze firmy poważnie wezmą się za cyfryzację swoich procesów finansowych i innych. Ich automatyzacja nie tylko zmniejszy ryzyko banalnych błędów (widocznych dla fiskusa), ale też pozwoli odkryć niejasne powiązania w transakcjach czy prześwietlić kontrahentów, a także zwyczajnie da więcej czasu pracownikom na analizy i relacje z klientami (aby tu szukać zysku, a nie gdzie indziej). Cyfrowe przedsiębiorstwa będą mogły po prostu czuć się bezpieczniej.
Dla przypomnienia: Administracja skarbowa dysponuje - lub zaraz będzie dysponować - następującymi narzędziami:
1. Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT, do września 2018 roku 73 000 podmiotów stało się podejrzane dzięki analizie ich JPK.
2. STIR - działa w oparciu o algorytmy charakterystyczne dla sztucznej inteligencji - śledzi operacje na kontach bankowych firm. Co najmniej raz dziennie ustala wskaźnik ryzyka dla podmiotu. W 2018 roku wskazał 26 000 podmiotów jako ryzykowne w dziedzinie podatkowej. System uczy się - jest to tzw. uczenie maszynowe - więc będzie coraz bardziej precyzyjny. 
3.  Cyfrowa biała lista – jeden, codziennie aktualizowany wykaz rachunków bankowych firm będących czynnymi podatnikami VAT, też firm wykreślonych z rejestru lub do niego przywróconych. Gdy firma wpłaci naleznośc wpłacona na inny rachunek niż ten będący w wykazie Ministerstwa Finansów, nie może jej odliczyć jako wydatku od przychodu, odpowie też solidarnie ze sprzedawcą, jeśli ten nie rozliczy VAT. Będzie można prześledzić całą historię rejestracji kontrahentów dla celów VAT. 

Relacji z cyfrowym państwem, z cyfrową administacją skarbową trzeba się też po prostu nauczyć. W 2019 r zrealizujemy w Klubie Dyrektorów Finansowych "Dialog" program „Cyfrowy fiskus – szansa i ryzyko.  Relacja podatnik – administracja państwowa w cyfrowych czasach”. Teraz go przygotowujemy, kto chętny do zaangażowania się, zapraszamy do kontaktu.

W blogu Spostrzeżenia 01/09/2019 - 03:19 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes