Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

W sprawie stereotypów

November 18, 2018 by Anonimowy

 
"Aśka, Kaśka i Baśka spotkały się na plotki. Aśka mówi do Kaśki - wiesz, jak pieszczę swojego Antka, on ma ciągle zimne jajka. Kaśka, wiesz u mojego Zenka to samo. Poszła Baśka do domu i pieści swojego chłopa. Po jakimś czasie mówi mu - wiesz Antek i Zenek też mają zimne jajka..."
Tak - nie przejmujmy się stereotypami - w biznesie jest podobnie. Stereotyp, że faceci myślą tylko o tym, co na załączonym obrazku, a kobiety nie, zapewne nie pokrywa się z rzeczywistością. Co więcej - stereotypy powodują, że częstokroć dajemy się zaskoczyć...
A z jakimi stereotypami mamy do czynienia w biznesie?. Oto najważniejsze:
NIC JUŻ SIĘ NIE DA ZMIENIĆ;
NIC TO NIE DA;
JUŻ NIE BĘDĘ POPEŁNIAŁ TYCH SAMYCH BŁĘDÓW;
JUŻ JEST ZA PÓŹNO;
NIE DAM RADY
NIE WIERZĘ ŻE ON TO MÓGŁ ZROBIĆ;
MOGĘ SIĘ TYLKO PODDAĆ;
MOGĘ ALE NIE DZIŚ.
CZYLI CZYTAJĄC Z GÓRY W DÓŁ "NIC JUŻ NIE MOGĘ"
W czasach, gdy wszyscy odnoszą sukcesy, wydaje się, że takie stereotypo-slogany to rzadkość. To więc dlaczego aż tyle firm upada, a 3,500 ludzi odbiera sobie życie?
Myślę że wszystko rozgrywa się na ściśle ludzkim gruncie. Złe stereotypy wygrywają głównie dlatego, że:

  1. a) jesteśmy na pewne sprawy obojętni;
  2. b) zbyt szybko podejmujemy decyzje;
  3. c) nie jesteśmy w stanie SAMI ujrzeć światełka w tunelu.

Dlatego właśnie, żeby zobaczyć, że "Antek i Zenek mają zimne jajka" musimy przede wszystkim być otwarci na głos z zewnątrz. Musimy ciągle dopuszczać do głosu nie pasujące nam poglądy i nie odrzucać tych wątków, które na pierwszy rzut oka wydają się bez sensu.
Jako biegły rewident dość często zauważam mylne założenie, że jak coś już coś zostało uruchomione, to działa i jest święte. Oto na bramie jednej z firm udowodniłem, że mogło przejść 25 pijanych, a system nic nie krzyczał. Pokazałem, że przykładowe przyzwyczajenie - że robotnik jest zawsze kosztem bezpośrednim, może istotnie zniekształcać koszty (gdy okazało się że połowę czasu spędza na remontach, a więc jest "kosztem pośrednim"), a to, że funkcjonujący od 30 lat "sprawdzony schemat", że cała armia ludzi może korygować numer konta bankowego dostawców, może sprzyjać wyprowadzeniu przyzwoitej sumki pieniędzy.
Obserwuję też bardzo niepokojący inny trend. Rządząca partia wszystko, co się da nacjonalizuje. Coraz częściej ludzie, którzy tam pracują przypominają dawnych aparatczyków i wprowadzają sobie tylko znane stereotypy, których cały świat nie rozumie. Takim dobrym przykładem jest zakaz cesji wierzytelności, powodujący, że uczciwi płatnicy podatków nie mają na pensje, a państwowe giganty nie wiedzą, co zrobić z pieniędzmi...
Źle się dzieje, że często patrzymy na wszystko z punktu widzenia, że "u mnie na miedzy jest dobrze", a nie rozważamy, że mogłoby być lepiej, gdyby jednak "Zenek i Antek mieli gorące jajka". Co mam na myśli? Kiedyś mój bardzo mądry szef z Pepsico powiedział - jeżeli chcesz mieć niższe koszty u siebie - zobacz jakie koszty ma ten, u kogo kupujesz. Przeanalizuj, nawet za darmo, czy nie może Twój partner biznesowy pewnych rzeczy robić taniej lub lepiej, a sam na tym dużo zyskasz.   
Żeby więc nie przedłużać – stereotyp, to Twój wróg nr 1.

  

W blogu Spostrzeżenia 11/18/2018 - 18:32 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes