Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Przyszłość w odnawialnych źródłach energii (OZE), a może to już?

December 22, 2018 by Anonimowy

Na rynku energii a szczególnie OZE zaszły wielkie zmiany i idą kolejne. Czy to jest czas dla fotowoltaiki? Czy czas podjąć tu decyzje i prywatnie, i biznesowo?
W Brukseli zawarto porozumienie  w zakresie nowego prawa dla rynku energii w Unii Europejskiej, które zakłada m.in wsparcie konsumentów na rynku OZE.
Zmiany mają dotyczyć tzw. małych instalacji - jak podaje portal gramwzielone.pl "W przypadku najmniejszych instalacji OZE o mocy do 10,8 kW stosowana ma być uproszczona procedura uruchamiania produkcji energii na podstawie zgłoszenia. Z kolei w przypadku instalacji o mocy do 30 kW energia wykorzystywana "za licznikiem" ma być zwolniona z opłat sieciowych (wyjątkiem ma być energia objęta systemami wsparcia)."
Na rynku funduszy związanych z OZE także doszło do zmian. Jak podaje portal nfosigw.gov.pl "Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze."
Rząd planuje zmiany w akcyzie, aby przeciwdziałać wzrostom cen. Jak pisze portal wysokienapiecie.pl "Rząd chce obniżyć akcyzę do 5 zł z 20 zł za 1 MWh, a opłatę przejściową (tj. jedną z opłat dystrybucyjnych) o 95% w celu zapewnienia, że ceny energii w 2019 r. będą nie wyższe niż w I poł. 2018 r., poinformował premier Mateusz Morawiecki." 
Eksperci prognozują, że nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła system aukcyjny, zmieni oblicze rynku. Inwestorzy  ruszyli do budowania farm w celu sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawianego źródła energii na potrzeby aukcyjnego systemu wsparcia. Dziś korzystają z atrakcyjnych ceny kosztów instalacji (paneli, konwerterów, konstrukcji itp.), jak i możliwości uzyskania atrakcyjnych cen sprzedaży energii. Widać to po ostatnich aukcjach, gdzie jak podaje portal www.ure.gov.pl „minimalna cena w złotych, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii została sprzedana to 496,00 zł/MWh zaś maksymalna cena w złotych, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii została sprzedana to 517,00 zł/MWh.”
Rynek dzieli się na:

  • rynek prosumencki - „producent” i „konsument" energii jednocześnie, czyli wytwarzanie na własne potrzeby
  • instalacje przedsiębiorstw - „producent” i „konsument" energii jednocześnie na własne potrzeby
  • elektrownie słoneczne (farmy fotowoltaiczne) - „producent” energii na potrzeby przedsiębiorstw, konsumentów i odsprzedaży do przedsiębiorstw energetycznych

W efekcie tych zmian zaobserwować można duży napływ zapytań ofertowych do firm wykonawczych, jak i do generalnych wykonawców  (EPC) na budowę instalacji małych i dużych farm fotowoltaicznych.
Nasuwają się pytania:
Czy zgodnie z prognozami pojawią się braki energii w Polsce już za dwa-trzy lata?
Czy w już w 2019r. będzie się opłacało inwestować w instalacje a zwroty z nich będą już po 5-7 latach?
Czy planowane wzrosty cen będą na tyle znaczne i czy rzeczywiście nastąpią już w przyszłym roku?
Czy to ostatni dzwonek aby coś w tej sprawie zrobić, gdyż zapotrzebowanie na instalacje przerośnie możliwości realizacji przez firmy wykonawcze i EPC?
Jest wiele zdań na ten temat, trudno jednak zaprzeczyć, że o ile nie nastąpi drastyczny zwrot w technologiach (pojawienie się konkurencyjnego źródła energii) i prawie (zmiana systemu rozliczeń czy cen energii) czas dla fotowoltaiki własnie nadchodzi.

W blogu Spostrzeżenia 12/22/2018 - 12:41 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes