Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Nowoczesne B--->B

February 8, 2019 by Anonimowy

W tzw. „czasach nowoczesnych” rośnie znaczenie rozwiązań B-B, które są również coraz powszechniej wykorzystywane w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Ponieważ czas biegnie dość szybko, więc coś, co kiedyś było nowoczesne stało się już tradycyjne. Jakie zadania wypełnia tradycyjne, a jakie „nowoczesne” B-B.
A więc tradycyjne B-B zapewnia:

  • Dostęp on-line do ksiąg i raportów;
  • Możliwość przesyłania dokumentów drogą elektroniczną;
  • Dostęp do pulpitu zapewniającego przeróżne statystyki;
  • Bazę wiedzy/ dane historyczne.

Tradycyjne B-B to B-B „martwe”, gdzie królują dane, „elektronika” i statystyki. Nowoczesne B-B, to B-B interaktywne, B-B analityczne i B-B cyfrowe. Interaktywność B-B wyraża się przede wszystkim  poprzez podpięcie różnej maści czatów, blogów etc, które umożliwiają błyskawiczną odpowiedź na nurtujące biznes pytania. W dzisiejszych czasach przy konstruowaniu rozwiązań biznesowych niezwykle ważne jest, ażeby uwzględniały one bezpieczne i sprawdzone wybory. Żal na przykład „wpakować się” w ryzykowny schemat podatkowy lub w relację biznesową, która okaże się niebezpieczną karuzelą. W interaktywnym B-B można o te sprawy szybko zapytać, albo też usługodawca poprzez dostępne narzędzia zidentyfikuje ryzyka i poinformuje w porę klienta.
B-B analityczne niewątpliwie i słusznie kojarzy się dziś z rozwiązaniami kontrolingowymi. Po oddaniu ksiąg na zewnątrz przyszedł czas na kontroling. Analityczny usługodawca jest już w stanie dostarczyć nie tylko raporty dla GUS i ZUS, ale również narzędzia do zarządzania firmą. Analityczne B-B zadba również o raporty związane z bezpieczeństwem i cyberzagrożeniami, podpowie, kto „interesuje się” daną firmą. W B-B można z powodzeniem podpiąć czujniki, które w trybie on-line informują o krytycznych zidentyfikowanych zjawiskach, czegokolwiek miałyby dotyczyć. Tak więc pora przestać już dopytywać i martwić się, co mi zagraża – system sam „zadba”, żeby na czas poinformować o tym, co powinno leżeć na sercu.
B-B cyfrowe wymusiły oczywiście zmiany regulacyjne. W tym przypadku B-B zapewni odpowiednią konwersję plików sprawozdań finansowych, zadba o ich podpis i ewentualną akceptację biegłego rewidenta. B-B odkoduje tzw. XML i sprawdzi, czy transmisja do sądowych baz danych odbyła się jak należy. To również sprawna obsługa jpk, ZUS i pozostałych wymagań regulacyjnych.
Co więc czeka B-B w najbliższej przyszłości? Na pewno dalsze otwarcie na sztuczną inteligencję. Szczególna rola będzie tutaj przypadała różnym rozwiązaniom „przepowiadającym” przyszłość i rysującym alternatywne rozwiązania do ich dalszej analizy. 

W blogu Spostrzeżenia 02/08/2019 - 14:01 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes