Skip to main content
Zapraszamy

Czytelników, rozmówców na forum, Autorów, Blogerów, Redaktorów,...

Przeczytaj o możliwościach korzystania z witryny i współpracy

Salon Business Dialog Klub Inspirations Klub Dialog CIO Business Meeting Point Kwintesencja Projekty Business Dialog

Dlaczego tracimy zęby, czyli o ostatnich zmianach w podatkach

November 21, 2018 by Anonimowy

Zasadniczo są 3 przyczyny utraty zębów:
a) wypadają, bo są mleczne;
b) wypadają, na starość;
c) dostajemy w ryja.

Z mleczakami niewątpliwie kojarzy mi się tzw. split payment. Od tego młodego pomysłu zęby same wypadają. Wypadają jednak tym, którzy są naiwni (czyli młodzi) i nie podejmują działań zaradczych. A tych jest sporo - poczynając od tworzenia zagranicznych centrów rozliczeniowych, czy generowania fikcyjnych przelewów mających na celu ogołocenie bankowych kont VAT-u podzielonego. Split payment to w naszym wydaniu wyjątkowy twór, który przypomina grę w szachy, w której gra jest non-stop nie rozstrzygnięta. Bo oto nie zyskuje na tym Urząd Skarbowy (pieniądze i tak leżą nie na jego koncie), nie zyskuje wierzyciel (bo pieniędzy nie może dotknąć) i nie zyskuje bank (bo nie obraca tymi pieniędzmi). 

A gdzie w zmianach podatkowych czuć starością (stęchlizną)?. Tą dziedziną jest dokumentacja cen transferowych. Temat już jest tak stary jak świat, że nawet przestali o tym pisać książki.  W obszarze tym cały czas powstają urzędnicze doktoraty, co roku dodaje się jakieś smaczki, zmiany i uzupełnienia, które niewiele co wnoszą, a nabijają zęby (kieszenie) podatników. Podatnicy z kolei (niestety) dobrze opłacają doradców podatkowych. Praktycznie - z małymi przerwami - nie przypominam sobie ostatnio roku, żeby coś tu się nie zmieniło. 

A za co dostajemy w ryja? Jak już uczciwie i za dużo zarobiliśmy w kraju, wynosimy się za granicę i odpalamy exit tax.

Do końca roku jednak trochę czasu i można uzupełnić plomby lub wzmocnić ząbki niesłodzonym jogurtem. Takim najczęściej wskazywanym polem do popisu jest leasing i możliwość skorzystania z walorów zaliczenia rat leasingowych do kosztów, jeżeli umowę na autko podpisze się do końca roku. A więc mości Panie i Panowie - do salonów!

W blogu Spostrzeżenia 11/21/2018 - 07:30 Czytaj

Business Dialog Bulletin - widok książki

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes