Trzeci archiwalny numer Biuletynu.
Przeczytaj:
Od redaktora
Motywem przewodnim trzeciego numeru Business Dialog Bulletin jest mądrość i inteligencja firmy.
Najistotniejsze problemy, które dzisiaj nie pozwalają firmom w pełni wykorzystać okazji stwarzanych przez koniunkturę, to ułomna współpraca w ramach łańcucha dostaw oraz niedoskonałe systemy planowania, zwłaszcza produkcji. Taki jest główny wniosek z majowego badania Business Dialog.
Z prezesem Maciejem Konarzewskim i dyrektorem Markiem Szelągowskim rozmawia Andrzej Góralczyk
Na majowym śniadaniu w Salonie Business Dialog Roman Kluska mówił o tym, jak próbuje wyjaśnić obecnie rządzącym politykom i urzędnikom, na czym polega biznes, jakie muszą być warunki do tego, aby rozkwitał i przynosił pożytek.
W najlepszych strategiach nowego produktu czas zawsze odgrywa ważną rolę. Jak często i w jakich momentach wypuszczać nowy produkt na rynek?
Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu, uwzględniając obniżkę składki rentowej w wersji zaproponowanej przez wicepremier Zytę Gilowską. Parlament uchwalił, a prezydent podpisał.
Na konferencji we Wrocławiu Keith Harrison-Broninski przedstawił koncepcję uznawaną za przełom w metodologii opisu i modelowania współpracy ludzi tworzących usługi.
Chwila relaksu
Ulica Szewska została przemianowana na Komputerową w czasach, gdy szło Nowe. Od tamtego momentu niewiele się na niej zmieniło.
W zarządzaniu jakością chodzi o zwiększanie przychodów i ograniczanie kosztów. O większe przychody łatwiej, gdy firma oferuje produkty i usługi wysokiej jakości, spełniające oczekiwania klientów. Koszty natomiast spadają, gdy w wyniku wzrostu efektywności działania robimy mniej błędów, gdy jest mniej usterek i problemów do usunięcia. Firmy przymierzające się do programów poprawy jakości muszą przede wszystkim wyjaśnić sobie co rozumieją pod pojęciem jakości i co takie rozumienie implikuje. Wszelkie działania na rzecz jakości powinny być nadzorowane przez specjalnie powołaną radę, w skład której wejdzie dyrektor generalny i wyższa kadra kierownicza, co będzie widomym znakiem zaangażowania firmy w poprawę jakości. Inną ważną sprawą jest przeorientowanie systemu nagród, który powinien w większym stopniu wspierać działania na rzecz jakości. Najważniejsze jednak, by troska o jakość stanowiła integralny element codziennego funkcjonowania firmy, by była wpisana w zwyczajną pracę zatrudnionych w niej ludzi.