Wraz z kryzysem kapitalizmu legły w gruzach fundamentalne założenia teorii ekonomicznej. Ekonomia jako nauka musi zostać zbudowana na nowo, jeśli chcemy, aby była użyteczna.
Rozpocząłem pisanie tego blogu półtora roku temu stwierdzeniem podobnym do powyższego. Dzisiaj z niejaką nadzieją obserwuję, że krajowi Autorzy o znanych nazwiskach też zaczynają nieśmiało zauważać kryzys ekonomii....
Komentatorzy ekonomiczni obwiniają nieostrożnie pożyczające rządy za kryzys finansowy w Europie i w USA, ale mało kto zauważa, że główną jego przyczyną jest deregulacja sektora finansowego zapoczątkowana w 1980 roku. Doprowadziła ona do tego, że gigantyczne masy pieniądza wykazują dynamikę, której nikt nie rozumie, a polityka monetarna nie panuje nad tym.
Rozpoczęła się właśnie...
Wyraźny wzrost zamożności przedsiębiorstw w ubiegłym roku dokonał się dzięki podwyżce podatku VAT oraz obniżeniu kursu złotego. Jednakże ten wzrost nie został w pełni wykorzystany, co oznacza, że nasza polityka społeczno-gospodarcza nie panuje nad przepływem strumieni pieniędzy.
Niewiele ponad rok temu, gdy wokół rozlegał się lament, że podwyżka VAT uderza w gospodarkę, pisałem że...
Firma Santo Corp. opatentowała recepturę naparu rumianku z dodatkiem modyfikowanego genetycznie lubczyku. Teraz Herbapol, Zielnik Polski itd. zapłacą milionowe odszkodowania firmie Santo Corp. za podrabianie opatentowanego suszu. Wszak ich susz jest "podobny" do opatentowanego.
Przykład jest fikcyjny, ale w prosty sposób ukazuje jeden z mechanizmów nadużywania prawa...
Rządy i korporacje znalazły obszar wspólnego interesu i razem przejmują kontrolę nad Internetem. Osiem lat temu, gdy pisałem o "Społeczeństwie poszukującym"*, była jeszcze szansa na uratowanie wolności. Dzisiaj ta szansa stopniała niemal do zera.
Wówczas, osiem lat temu, pomiędzy rządami i korporacjami trwała rywalizacja. Rządy chciały kontroli aby nie dopuścić do...
Bez rozwiązania kryzysu instytucjonalnego i politycznego rating kolejnych państw i wielkich instytucji finansowych będzie spadał, aż wreszcie okaże się, że przestanie on mieć znaczenie. I to trochę potrwa.
W Europie potrwa krótko, jeśli EBC nie ugnie się i nie wykupi tych różnych obligacji. Może rok, może krócej, a najdłużej ze 2 lata. Jeśli się ugnie to trochę dłużej, bo...